Ta hand om LTA-stationen
Det är viktigt att du som fastighetsägare sköter om LTA-stationen på din fastighet och tänker på vad du spolar ned i ditt avlopp.
LTA-stationen ska vara lätt att komma åt
Se till att LTA-stationen enkelt går att komma åt för vår personal vid service och underhåll. Täck exempelvis inte över den. Ta också bort växtlighet och se till att det är skottat och sandat vintertid så att vi snabbt kan hjälpa dig om problem skulle uppstå.
Spola rent insidan av stationen
Spola rent insidan av stationen med vattenslang minst en gång per år.
Vad får spolas ned i avloppet?
Skräp och fett som felaktigt spolas ned i avloppet kan skapa avlagringar i ledningarna, fastna i LTA-stationen och orsaka stopp. Endast tre saker får spolas ned i toaletten: kiss, bajs och toalettpapper. Mensskydd, blöjor, trasor, tops, våtservetter, kattsand och annat skräp ska slängas i soppåsen.
Matfett och olja som blir över när du lagar mat ska heller aldrig spolas ner i avloppet. Häll fettet i en PET-flaska som du kastar i soppåsen. Ta också för vara att alltid torka fettet ur stekpannan eller grytan innan du diskar den.
Vid strömavbrott
Om det blir strömavbrott ska du undvika att spola i toaletten, diska, tvätta eller duscha. Naturligtvis går det bra att dricka vatten så länge du inte häller ut något i vasken. När strömavbrottet är över startar pumpen av sig själv igenoch du kan använda avloppet precis som vanligt.
Vid larmsignal
Ibland händer det att problem uppstår eller att LTA-stationen larmar. Innan du begär att personal från oss på MittSverige Vatten och Avfall besöker dig för att åtgärda problemet behöver du själv kontrollera LTA-stationen på din fastighet. Genom att kontrollera din anläggning undviker du också risken att debiteras för ett förgävesbesök i onödan.
Läs mer om hur du utför en egenkontroll av LTA-station vid larm
Inför vintern
Du som fastighetsägare ansvarar för installationen inom din fastighet. LTA pumpstationerna är huvudsakligen byggda för året runt-bruk och om du lämnar ditt hus eller fritidshus under vintern bör du låta strömmen till LTA-stationen vara på.
Vatten från till exempel dränering och självfallsledningar kan fortfarande rinna in och då måste pumpen vara igång för att avloppet inte skall ”rinna över kanten” eller frysa.
Detsamma gäller för läckande kranar. En droppe då och då blir stora mängder med tiden. Vi har skapat checklistor på viktiga åtgärder om du åker ifrån din fastighet under en längre period och vad du ska kontrollera när du kommer tillbaka.
Checklista vid frånvaro längre än 1 månad
- Innan du åker, spola vatten i 5–10 minuter. Då hinner pumpen arbeta klart och tömma ut det slam som finns kvar, så att bara rent vatten blir kvar i tanken. Det vattnet ligger kvar tills du använder systemet igen.
- Genom att låta strömmen vara på och spola innan du lämnar huset minskar du risken för problem när du startar upp anläggningen till våren.
- Om du stänger av värmen i fastigheten , se till att vattenmätare, toalettstolar, golvbrunnar är tömda eller frostskyddade med frostskyddsvätska av miljövänlig sort.
- Låt spänningen till pumpen vara påslagen så att vatten som eventuellt läcker in kan pumpas ut.
Checklista efter uppehåll
- Kontrollera att spänningen till pumpstationen är påslagen Länk till annan webbplats..
- Kontrollera funktionen genom att spola vatten.
- När pumpen startat, stäng av vattenkranen och pumpen skall stanna efter ca 30-50 sekunder. Om den stannar inom 10 sekunder kan ledningen vara frusen eller en ventil stängd.
Om du gör en felanmälan under vintertid är det ditt ansvar att se till att LTA-stationen är tillgänglig, att det är skottat och sandat, så att vi kan utföra arbetet. Vid felanmälan, ring 020-120 25 10.
Hitta på sidan